2 Mart 2010 Salı

Business broker iş broker

A business broker is a person or firm who/which acts as an intermediary between sellers and buyers of small businesses.

Business brokers, also called business transfer agents, or intermediaries, assist buyers and sellers of privately held small business in the buying and selling process. They typically estimate the value of the business; advertise it for sale with or without disclosing its identity; handle the initial potential buyer interviews, discussions, and negotiations with prospective buyers; facilitate the progress of the due diligence investigation and generally assist with the business sale.


Agency relationships in business ownership transactions involve the representation by a business broker (on behalf of a brokerage company) of the selling principal, whether that person is a buyer or a seller. The principal broker (and his/her agents) then become the agent/s of the principal, who is the broker’s client. The other party in the transaction, who does not have an agency relationship with the broker, is the broker's customer.

Türkçe okuyunuz

Bir iş komisyoncu bir kişi veya kim / hangi satıcı ve küçük işletmelerin alıcılar arasında bir arabulucu olarak hareket firmadır.

Business broker, aynı zamanda iş transferi ajanlar olarak adlandırılan veya aracılar, alıcılar ve özel tutulan küçük işletme satıcılarının yardımcı alış ve satış sürecinin. Genellikle işletmenin değerini tahmin; satılık veya kimliğini açıklamadan onu tanıtımı;, ilk potansiyel alıcı görüşmeler, tartışmalar sap ve muhtemel alıcılarla görüşmeler ve due diligence soruşturmanın ilerlemesini kolaylaştırmak genellikle iş satışa yardımcı .


Iş sahibi işlemlerde Ajansı ilişkilerini bir iş komisyoncu tarafından temsili bir komisyonculuk şirketi adına () satış müdürünün üzerine olsun o kişi bir alıcı veya satıcı olduğunu içerir. Temel komisyoncu (ve onun ajanları) sonra ajan haline / kim komisyoncusu istemcisidir Principal, s. Kim komisyoncu bir ajans ilişki yok işlem de diğer parti, komisyoncu müşteri olduğunu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder