28 Mart 2010 Pazar

IT broker

An IT broker is an intermediary between a buyer and a seller in the form of either an individual or a company.

This intermediary is a specialist in the procurement and sales of new or second hand IT equipment such as servers, workstations, PC’s, IT storage and IT spare parts. IT brokers deal either with an already existing stock or acquire the stock depending on their client’s requests.

A broker obtains its stock either from Manufacturers or from end users.

In-house stock is always available in order to allow brokers propose cheaper prices to their clients than those of the everyday market and normal channels of distribution.

IT brokers are used by companies who wish to reduce their procurement costs and total cost of ownership. They also have the facility whereby the provide companies with IT equipment at short notice and / or have the ability to source obsolete equipment or equipment that is difficult to come by.

IT brokers provide their clients with the following products:

* New equipment or older generation equipment that is hard to come by, in normal distribution channels
* Refurbished equipment from back dated lines

Clients who deal with brokers may be final users, sellers (or stockists), companies

dealing in IT maintenance or even other brokers.

Türkçe okuyunuz

BT komisyoncu bir alıcı ve birey ya da şirket şeklinde bir satıcı arasında bir aracı olduğunu.

Bu aracı satın alma uzmanı ve yeni veya ikinci el satış IT donanımları sunucuları, iş istasyonları, PC gibi, IT depolama ve BT yedek parçaları. IT brokerleri varolan stoğu ile veya kendi müşteri isteğine bağlı olarak hisse senedi satın anlaşma.

Bir broker ya Üreticinin veya son kullanıcılardan gelen onun hisse senedi alır.

Şirket içi stok her zaman kullanılabilir sipariş brokerleri bu günlük piyasa ve normalden daha müşterilerine dağıtım kanallarını daha ucuz fiyatlarla teklif izin bulunmaktadır.

IT brokerleri onların satın alma maliyetleri ve toplam sahip olma maliyetini azaltmak isteyen şirketler tarafından kullanılır. Ayrıca nereye IT ile kısa sürede ve / veya kaynak eskimiş ekipman veya zor gelmek için ekipman yeteneğine sahip olarak donanım şirketleri sağlamak tesisine sahip.

IT broker aşağıdaki ürünler ile müşterilerine sağlar:

normal dağıtım kanalları sert gelmek için * Yeni donanım veya yaşlı kuşak donanımları,
Arkadan * Yenilenmiş ekipman tarihli hatlar

brokerları son kullanıcılar, satıcılar (veya stokçular olabilir) ile anlaşma Müşteriler, şirketlerin BT bakım ve hatta diğer brokerleri ilgili.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder