6 Mart 2010 Cumartesi

Customs broking - Gümrük Brokerliği

Customs brokerage is a profession that involves the 'clearing' of goods through customs barriers for importers and exporters (usually businesses). This involves the preparation of documents and/or electronic submissions, the calculation (and usually the payment) on behalf of the client of taxes, duties and excises, and facilitating communication between the importer/exporter and governmental authorities. Customs brokers in the USA will often prepare and submit documentation to notify or obtain the clearance from other government agencies such as the Food and Drug Administration (FDA), the United States Department of Agriculture (USDA), the Fish and Wildlife Service, and many others. Customs brokers need to be familiar with the Tariff Schedule, a listing of duty rates for imported items, and the regulations governing importations found in the Code of Federal Regulations Title 19, known as 19 CFR. For example, a customs broker may need to advise an importer regarding country of origin marking requirements or the precise paperwork requirements for a clothing shipment subject to quota/visa requirements. Knowing the requirements of each type of import can avoid costly delays or seizure of the merchandise. Many customs brokers specialize in certain types of transactions, such as wearing apparel, perishables, or clearing the crew and manifest of large cargo vessels. Customs brokers can be located at inland "ports" to clear merchandise sent "in bond" but most are located at major airports and harbors with international traffic. Customs brokers normally arrange the transhipment or local delivery of cleared merchandise through relationships with trucking companies and others. Customs brokers must pass an examination and background check to become licensed. Customs brokers are not government employees and should not be confused with Customs agents, although in some countries the term customs agent may mean customs broker.

Custom brokers may be employed by or affiliated with freight forwarders, but may be independent businesses or may be employed by shipping lines, importers, exporters, trade authorities and customs brokerage firms.

In the United States, customs brokers are licensed by the U.S. Customs and Border Protection.

In Canada customs brokers are licensed by Canada Border Service Agency (Canada Customs) . The majority of licensed Customs Brokers are members of the Canadian Society of Customs Brokers.

In Australia Customs Brokers are licensed by the Australian Customs Service [1] and the majority are members of the Customs Brokers and Forwarders Council of Australia, the peak industry body representing these service providers.

For customs brokers and clearing agents operating within the European Union, there is no licensing system. The onus is firmly on the importer or exporter to ensure that any party acting on their behalf is in possession of the facts to do so. Article 5 of the current customs code (Council Regulation 2913/1992) deals with the very important area of representation. This provision allows an importer or exporter to appoint a third party to act on their behalf. The importer or exporter can appoint the third party to act in two capacities, i.e. as a direct representative or as an indirect representative. A direct representative will act on behalf of the importer/exporter but will have no responsibility for the customs debt arising from their actions, whereas an indirect representative will have a joint and several liability for the customs debt. In almost all cases, the third party will elect to provide brokerage services on a direct representation basis. As a result the importer or exporter is fully exposed to the risk or error and omission by the customs broker.

Türkçesini Okuyunuz...

Gümrük Müşavirliği da içeren bir meslektir 'malların ithalatçı ve ihracatçılar (genellikle işletmeler için) gümrük engelleri ile temizlenmesi. Bu belge ve / veya elektronik gönderimleri hesaplamanın hazırlanması içerir (ve genellikle ödeme) vergiler ve excises bir müşteri adına ve ithalatçı arasındaki iletişimi kolaylaştırmak / ihracatçı ve devlet yetkilileri. ABD Gümrük brokerleri çoğu hazırlayacak ve bildirmek veya Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gibi diğer devlet acentelerden izni elde belgeleri, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), Balık ve Vahşi Yaşam Servisi, ve birçok diğerleri. Gümrük müşavirleri Tarife Programı, ithal öğeler için vergi oranlarının bir listesini ve yönetmelikler importasyonlara Kod Adı Federal Düzenlemeler 19, 19 CFR olarak bilinen bulunan yöneten aşina olmak gerekir. Örneğin, bir gümrük komisyoncusu bir ithalatçı gereksinimleri veya giyim gönderi için kesin evrak gereksinimleri kota tabi / vize işaretleme menşe ülke ile ilgili tavsiyede gerekebilir. Ithalat, her tür ihtiyaçlarını bilmek pahalı gecikme veya malların nöbet önleyebilirsiniz. Birçok gümrük müşavirleri işlemlerin bazı türleri, bu tür giyim, perishables veya mürettebat ve büyük kargo gemilerinin bildirim takas giymiş olarak uzmanlaşmak. Gümrük müşavirleri iç at "port" açık mal gönderilen "bağı içinde" ama bulunabilir en büyük havaalanı ve uluslararası trafik ile limanlar bulunur. Gümrük müşavirleri normal limbo veya kamyon şirketleri ve diğerleri ile ilişkileri sayesinde temizlenir malların yerel teslimat sağlayacağız. Gümrük müşavirleri lisanslı olmak için bir sınav ve arka plan pasavan gerekir. Gümrük müşavirleri hükümet çalışanları ve olmayan Gümrük görevlileri ile karıştırılmamalıdır rağmen, bazı ülkelerde dönem gümrük ajanı gümrük komisyoncusu anlamına gelebilir.

Özel aracılar tarafından veya yük ileticileri bağlı, ama işletmeler bağımsız olabilir veya istihdam olabilir hatları gemiler tarafından istihdam edilebilir, ithalatçılar, ihracatçılar, ticaret ve gümrük yetkilileri aracı kurumlar.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, gümrük müşavirleri ABD Gümrük ve Sınır Koruma tarafından lisanslıdır.

Türkiye gümrük müşavirleri, Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı (Kanada Gümrük) tarafından lisanslıdır. Lisanslı Gümrük Komisyoncular çoğunluğu Kanada Gümrük Komisyoncular Derneği üyesi vardır.

Avustralya Gümrük Komisyoncular yılında Avustralya Gümrük Hizmetleri [1] ve çoğunluk tarafından Gümrük Komisyoncular ve İleticiler Konseyi Avustralya üyesi lisanslıdır, pik sanayi vücut bu hizmet sağlayıcıları temsil eden.

Gümrük müşavirleri ve takas ajanları Avrupa Birliği içinde faaliyet için, herhangi bir lisans sistemidir. Sorumluluk sıkıca ithalatçı veya ihracatçı üzerinde herhangi bir parti onların adına hareket sağlamaktır gerçekleri sahibi bunu sağlamaktır. Temsil çok önemli alanı Madde 5 mevcut gümrük kodunun (Konsey Yönetmeliği 2913/1992) ilgilenir. Bu hüküm, bir ithalatçı veya ihracatçı onların adına üçüncü bir taraf tayin sağlar. Ithalatçı veya ihracatçı iki kapasiteleri, yani doğrudan bir temsilci ya da dolaylı temsilcisi olarak hareket etmek üçüncü atayabilir. Doğrudan temsilci ithalatçı adına hareket edecek / ihracatçı ancak gümrük borç eylemleri kaynaklanan hiçbir sorumluluk olacak, dolaylı bir temsilcisi ise gümrük borç için ortak ve birçok sorumluluk olacaktır. Hemen hemen tüm durumlarda, üçüncü doğrudan temsili olarak komisyonculuk hizmetleri sunmak için seçecek. Sonuç olarak ithalatçı veya ihracatçı tamamen riski veya hata ve ihmal gümrük komisyoncusu tarafından maruz kalmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder