3 Mart 2010 Çarşamba

Commodity broker

A commodity broker is a firm or individual who executes orders to buy or sell commodity contracts on behalf of clients and charges them a commission. A firm or individual who trades for his own account is called a trader. Commodity contracts include futures, options, and similar financial derivatives. Clients who trade commodity contracts are either hedgers using the derivatives markets to manage risk, or speculators who are willing to assume that risk from hedgers in hopes of a profit.

While historically commodity brokers traded grain and livestock futures contracts, today commodity brokers trade a wide variety of financial derivatives based on not only grain and livestock, but also derivatives based on foods/softs, metals, energy, stock indexes, equities, bonds, currencies, and an ever growing list of other underlying assets. Ever since the 1980s, the majority of commodity contracts traded are financial derivatives with financial underlying assets such as stock indexes and currencies.

Firms and individuals who are often collectively called commodity brokers include:

Floor Broker/Trader: an individual who trades commodity contracts on the floor of a commodity exchange. When executing trades on behalf of a client in exchange for a commission he is acting in the role of a broker. When trading on behalf of his own account, or for the account of his employer, he is acting in the role of a trader. Floor trading is conducted in the pits of a commodity exchange via open outcry.

Futures Commission Merchant (FCM): a firm or individual that solicits or accepts orders for commodity contracts traded on an exchange and holds client funds to margin, similar to a securities broker-dealer. Most individual traders do not work directly with a FCM, but rather through an IB or CTA.

Introducing Broker (IB): a firm or individual that solicits or accepts orders for commodity contracts traded on an exchange. IBs do not actually hold customer funds to margin. Client funds to margin are held by a FCM associated with the IB.

Commodity Trading Advisor (CTA): a firm or individual that, for compensation or profit, advises others, on the trading of commodity contracts. They advise commodity pools and offer managed futures accounts. Like an IB, a CTA does not hold customer funds to margin; they are held at a FCM. CTAs exercise discretion over their clients' accounts, meaning that they have power of attorney to trade the clients account on his behalf according to the client's trading objectives. A CTA is generally the commodity equivalent to a financial advisor or mutual fund manager.

Commodity Pool Operator (CPO): a firm or individual that operates commodity pools advised by a CTA. A commodity pool is essentially the commodity equivalent to a mutual fund.

Registered Commodity Representative (RCR)/Associated Person (AP): an employee, partner or officer of a FCM, IB, CTA, or CPO, duly registered and licensed to conduct the activities of a FCM, IB, CTA, or CPO. This is the commodity equivalent to a registered representative.

A single firm or individual may be registered and act in more than one capacity. In the United States, an individual working in any of the above roles must pass the Series 3 National Commodity Futures Examination administered by the Financial Industry Regulatory Authority (FINRA). With few exceptions, most individuals who act as a FCM, IB, CTA, and CPO, as well as their RCR/APs, are required to register with the Commodity Futures Trading Commission (CFTC), and be members of the National Futures Association (NFA). Floor brokers/traders who are members or employees of a commodity exchange generally do not need to be members of the NFA, as they are regulated by the exchange.

Türkçesini Okuyunuz.

Bir malın komisyoncu bir firma ya da emir almak veya satmak emtia sözleşmeleri müşterilerine ve ücrete onları bir komisyon adına yürütür kişiseldir. Bir firma ya da kendi hesabı için bir tüccar denir esnaf tek tek. Emtia futures sözleşmeleri, opsiyonlar ve benzeri mali türevleri içerir. Ticari emtia sözleşmeleri kim olduğunu Müşteriler ya hedgers olan kar umuduyla hedgers gelen bu riski üstlenmeye hazırız riski veya spekülatörler yönetmek için türev piyasaları kullanarak.

Ise tarihsel Mal brokerları emtia brokerleri tahıl ve hayvancılık vadeli işlem sözleşmeleri, bugün ticaret, ancak finansal türevler çok çeşitli sadece tahıl ve hayvancılığa dayalı ticaret de türevleri gıdalar bazlı softs, metal, enerji, borsa endeksleri, hisse senetleri, tahviller, para diğer temel varlıkların ve büyüyen bir liste. 1980'lerden beri, emtia sözleşmeleri ticareti çoğunluğu hisse senedi endeksleri ve para gibi temel finansal varlıklar ile finansal türevleri vardır.

Firma ve sık sık birlikte emtia brokerleri de denir bireyler:

Kat Broker / Trader: Tek bir olan Ticaret Borsası katında emtia sözleşmeleri esnaf. Hani o, bir komisyoncu rolü faaliyet bir komisyon karşılığında bir müşteri adına infaz esnaf. Zaman kendi hesabı adına kendisinin veya işverenin hesabına ticaret, bir tüccar bir rol davranmaktadır. Kat ticaret açık haykırış yoluyla mal değişiminin ocaklarında yapılır.

Futures Komisyonu Merchant (FCM): Bir firma veya solicits veya emtia sözleşmelerinin bir değişim işlem gören için emir kabul eder ve marjı, bir menkul komisyoncu-bayi benzer istemci bireysel fon tutar. IB veya CTA üzerinden çoğu bireysel tüccarlar doğrudan FCM çalışmak değil, daha ziyade.

) Broker (IB Tanıtımı: Bir firma veya solicits veya emtia sözleşmelerinin bir değişim işlem gören için sipariş kabul bireysel. IBS aslında margin müşteri fonları edemiyoruz. Müşteri fonlarına marjı bir FCM IB ilişkili tarafından düzenlenmektedir.

Mal Ticaret Danışmanı (CTA): bir firma veya birey, tazminat veya kar, emtia sözleşmelerinin ticaret başkalarını önerir. Onlar gelecek, yönetilen hesaplara emtia havuzları ve teklif öneriyoruz. IB gibi, CTA marj müşteri para tutmadığı; bir FCM yapılmaktadır. Müşterilerinin hesapları üzerinden CTAs egzersiz takdirinde, ki onun adına hesap müşterinin ticari hedeflerine göre vekâlet müşterilerine ticaret gerekir anlamına gelir. Bir CTA genellikle bir mali danışman veya yatırım fonunun yöneticisi mal eşdeğerdir.

Mal Havuzu Operatör (CPO): Bir firma veya emtia havuzları bir CTA tarafından tavsiye bireysel çalışır. Bir mal havuzu temelde ortak bir fon mal eşdeğerdir.

Kayıtlı Mal Temsilcisi (RCR) / İlişkili Kişi (AP): çalışanı, ortağı veya yetkilisi bir FCM, İB, CTA veya CPO, usulüne uygun olarak kayıtlı ve faaliyetleri yürütmek için lisanslı bir FCM, İB, CTA veya CPO. Bu kayıtlı temsilcisi mal eşdeğerdir.

Tek bir firma veya bireysel kayıtlı olabilir ve birden fazla kapasite hareket. Türkiye olarak, herhangi yukarıdaki rollerin ayrı bir çalışma Milli Commodity Futures Sınav Sanayi Mali Düzenleme Kurumu (FINRA) tarafından yönetilen 3 Serisi geçmelidir. Birkaç istisna dışında, kim FCM, İB, CTA ve CPO yanı onların RCR / AP olarak Commodity Futures Trading Commission kayıt için gereken görevi en bireylerin (CFTC), Ulusal Vadeli Birliği ve üye olmak ( NFA). Kat brokerleri / kim üye veya Ticaret Borsası çalışanları genellikle NFA üyesi olmaları gerekmez vardır tüccarları gibi döviz düzenlenir.

1 yorum: