17 Şubat 2010 Çarşamba

Broker anlamı

1-Arz ve talebi buluşturan önemli kişidir. Bu kişiler özellikle deniz taşımacılığı sektöründe çok önemlidirler. Yük veren firma ile Armatör arasında bağlantıyı kurar ve komisyonla çalışırlar. Mukaveleyi şekillendiren taraf oldukları için bilgi ve tecrübeleri çok önemlidir. Ayrıca iyi ingilizce bilmeleri ve tarafların menfaatlerini azami derecede koruyabilmeleri yararlarınadır.

2-gayrimenkul franchisee sahibi kişilere de denir

3-sigorta ve reasürans piyasasının aracılarına denir. sigorta sözleşmelerinde sigortalıyı temsil ederek ve sigorta şirketinin seçiminde tamamen tarafsız ve bağımsız davranarak tehlikelerin sigorta edilmesi için sigorta sözleşmesi yapmak isteyenlerle sigorta şirketlerini bir araya getiren, sigorta sözleşmesinin akdinden önceki gerekli hazırlık çalışmalarını yapan ve gerektiğinde bu anlaşmaların uygulamasında, özellikle tazminatın ödenmesinde yardımcı olan gerçek veya tüzel kişilere”sigorta brokeri”, bu işleri sigorta şirketleri ile reasürans şirketleri arasında yapanlara da “reasürans brokeri” denir

4-broker takas yaparak para kazanir, stok tutmaz. gundelikcidir. dealer'in prequel'i denebilir. dealer kendi hesabina oynar, spekulasyon yapar, riskle oynar.

5-esas olarak sigorta teminati satin almak isteyen kisinin danismani ve temsilcisi olan ve bagimsiz olarak calisan profesyonel sigorta aracisidir.

6-aracı kurumlarda şirketten iletilen alım satım emirlerini, imkb'nin binasındaki terminallerde bizzat gerçekleştiren kişi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder